Stockholm tur och retur
Stockholm är utan tvekan en annan del av Sverige. Folk där nere pratar och låter och är ju precis som i TV serien Solsidan(…men vem är Ove?). Folk där nere skrattar och tycker att vi är som i Pistvakt och i filmerna Jägarna.
Vi har givetvis träffat folk vi känner och bekanta till våra bekanta. Vi har också tvingats köra förbi många vi gärna skulle svängt in och fikat hos.Tyvärr. Jag gärna chansen att snacka med ’locals’ på affärer, restauranger, klättrare efter Sörmlandsleden, under väntan på färjan, bensinmacken osv. Däremot så var det ett gäng motorcykelkillar som det stod Bandidos på som Stina avrådde mig från att snacka med. Jag som tycker att det är så spännande att få en inblick i andra människors liv och sätt att leva.
Hundabstinensen blir ju ett faktum efter några dagar från kenneln. Som tur var gjorde vi en resa till Jocke och Josefin där vi fick hälsa på Vega och Xsam som kommer från oss. Där fanns det fästingar vill jag lova. Små otrevliga kryp som man helst slipper.